Chyby při používání bakterií

5 důvodů, proč vám bakterie nefungují

Bakteriální přípravky pro čištění žump a čistíren odpadních vod fungují velmi dobře, je však třeba dát pozor na následující pokyny:

 

1) Nepoužívejte žádné agresivní čistící prostředky

Po aplikaci bakterií nepoužívejte louh a silné chemikálie typu Savo. Pokud bakterie nefungují, můžete si je zabíjet i prostředky na mytí nádobí, koupelny a WC, vonnými kuličkami do WC nebo pracím práškem. Malé množství těchto prostředků bakterie obvykle zvládnou, pokud ale bakterie nefungují, zkuste ekologické čistící prostředky. 


2) K rozmíchávání směsi nepoužívejte kov a vařící vodu

K rozmíchávání a aktivaci sypkých bakterií nikdy používejte kov, ale pouze plast, dřevo nebo sklo. Ideální je rozmíchávat např. v plastovém kýbli nebo konvi a míchat klackem. Suchou směs nesypte do vařící ani úplně ledové vody. Teplota, která je vám příjemná na ruku je ideální.


3) Dávkujte pravidelně

Nemůžete dodržet přesné dávkování? Nevadí, ale základní pravidlo zní - klidně méně, ale pravidelně. Pravidelným dávkováním doplníte bakterie i když jste třeba použili nevhodnou drogerii. Je třeba sledovat stav a zápach a podle toho si dávkování upravit. Pokud se k jímce nedostanete pravidelně, volte tablety, které bakterie uvolňují postupně.


4) Jímku nenenechte zcela vyschnout

Pokud používáte bakterie do latrín, suchých wc, jímek, atd., nenechte ji zcela vyschnout. V horkém létě je vhodné zalít občas kýblem vody. Vyschnutím jímky dochází i k vyschnutí (a tím zničení) bakterií.


5) Výsledek nejdříve za 21 dní

Bakterie potřebují alespoň 21 dní, aby začaly působit, poté záleží na množství nebo stáří kalu. Proto je výhodné používat bakterie i preventivně.

 

Jak poznáte, že vše funguje?

Pokud žumpa nebo ČOV nezapáchá a voda čím dál méně zakalená, dávkujete správně.